⚠️ FELHÍVÁS! ⚠️
A Sunny Dent fogászat határozatlan ideig zárva tart, így telefonhívást és e-mail megkeresést sem fogadunk!
Amilyen kicsi, épp annyira tud fájni. Sokak életét megkeseríti. Vannak akiknél 1-2 nap lefolyása alatt elmúlik, mások időről időre a legdrágább ecsetelőket bevetve küzdenek ellene és talán még az sem segít. Az aphta kialakulása szinte elkerülhetetlen: statisztikák szerint életében legalább egyszer mindenki tapasztalja. Sokan gondolják, hogy az aphtát bakteriális vagy vírusos eredetű fertőzés okozza, ám sokkal valószínűbb, hogy a szervezet autoimmun-reakciójáról van szó. Az immunrendszer ilyenkor támadást indít a szájnyálkahártya legfelső rétege ellen, ekkor alakulnak ki a kicsi hólyagszerű égetően fájdalmas kis sebek. Ügyelni kell a fertőtlenítésükre, mert könnyedén felülfertőződnek.
Egy sárgásfehér hártyával borított fájdalmas hólyagszerű seb. Környezete vérbő udvarral övezett. Általában a szájfenéken, az orca felőli nyálkahártyán, vagy a nyelvfenék alsó-oldalsó fordulnak elő ezek a lencse méretű fekélyek. 3-4 hét alatt hegesedés nélkül gyógyul. A nagyobb (1-4cm átmérőjű) aphták gyógyulási ideje ennél jóval több.
Okozhatja stressz, az immunrendszer legyengülése. Az aphta kialakulásában szerepet játszhat még a túl csípős, fűszeres ételek fogyasztása, de a savanyú ízek, valamint a túlságosan kemény fogkefével történő, durva fogmosás, rossz száj higiéné, illetve különböző vitaminok hiánya is összefüggésbe hozható vele.
Az aphtás panasszal ritkán keresik fel a páciensek a fogorvost vagy a szájsebészt, legfeljebb súlyos vagy krónikus esetben. Érdemes tudnunk, hogy kifejezett "aphtagyógyszer" nincs, de egyre több és jobb készítmény áll rendelkezésre többek között az aphta kezelésére. A kezelés lényege a fájdalomcsillapítás.
Szájápolási szokások
Figyeljünk oda a napi kétszeri, alapos fogmosásra, hiszen a tiszta, baktériummentes környezet segíti az afta gyógyulását. Ha gyanakszunk rá, hogy valamilyen allergia okozza az aphta megjelenését, válthatunk bio, homeopátiás fogkrémre – ezekben a termékekben található a legkevesebb allergén anyag.
Szájvizek
Az aphta fertőzött hámrétegét fertőtleníteni kell, és tisztán kell tartani, hogy a felülfertőződés elkerülhető legyen. Ezt rendszeres és alapos fogmosással valamint Chlorhexidin tartalmú öblögetőkkel, vagy zselékkel érhetjük el. (pld. Corsodyl, Tantum Verde) Jó szolgálatot tesz a Mebucain tabletta is. Fájdalomcsillapítására érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő oldatok alkalmasak.
Oldatok
Az egy ezrelékes hígítású Neomagnol oldatos szájöblítés (naponta frissen készített oldat: negyed tabletta egy pohár vízben) fertőtlenítő és összehúzó hatású. A már meglévő aphtát is segíti begyógyulni és a rendszeres öblögetés (aphta mentes időszakban is) sokaknak megelőzésre is beválik.
Vitaminok
A hiányzó vitaminok és ásványi anyagok pótlásához emelni kell a B- és C-vitamin-, illetve a nyomelem-bevitelt. A hám regenerációját pedig B és C vitamin szedésével segíthetjük. Bizonyos esetekben vas, folsav, B12 vitamin bevitelét javasoljuk. Rendszeresen kiújuló esetekben érdemes utánanézni pszichés kiváltó okoknak is.
Táplálkozási szokások
Kerüljük a túl savas és csípős ételek és italok (pl. citrusfélék, szénsavas üdítők, energiaitalok, stb.) fogyasztását és főzéshez se használjunk túl erős fűszereket.
Alkohol, dohányzás
Káros szenvedélyeink egyike sem támogatja a nyálkahártya gyógyulását, tehát erre az időre mindenképp érdemes mérsékelni a dohányzást és az alkoholfogyasztást.
Stressz levezetése
Lelki tényezők szintén kiválhatják az aphta megjelenését. Találjuk meg a legjobb feszültségoldó módszereket: sportoljunk, meditáljunk vagy kérjük szakember segítségét!
Allergia
Egyesek szerint ételallergia is okozhatja az aphta megjelenését, ezért érdemes felülvizsgálni étrendünket: a paradicsom, a kagyló, a diófélék és a csokoládé mind kerülendők, de van, lisztérzékenység vezet a fekély kialakulásához.
Zsálya
A zsályát kétféleképpen használhatjuk az aphta gyógyítására: egyrészt leveleiből készíthetünk főzetet (kb. 3 evőkanál zsályalevelet 1 liter vízzel forrázzunk le, s leszűrve ezzel öblögessünk), másrészt őrölt zsályával is bekenhetjük az érintett területet.
Kamilla
Kamillás öblögetésnek gyulladás csökkentő hatása is kiváló. Használjuk naponta több alkalommal!
Természetes öblögetők
Szódabikarbóna vagy só és víz keverékével öblögetve biztosítjuk szájüregünk fertőtlenítését, ám fontos, hogy ezeket az öblögetőket soha ne nyeljük le! Használjuk naponta 4-5 alkalommal.
Koriander
A koriander gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és gombaölő hatóanyagai is segítenek enyhíteni az aphta tünetein. Forraljunk fel egy teáskanál koriandermagot vagy –levelet egy pohár vízben! Szűrjük le az oldatot, majd öblögessünk a folyadékkal napi 3-4 alkalommal!
Nedves teafilter
A teafilterek csersavat tartalmaznak: ez egy összehúzó hatású vegyület, amely csökkenti az aphták okozta fájdalmat és gyulladást, valamint gyorsítja a gyógyulást. Használhatjuk fekete vagy zöld tea filtereit is. Miután elkészítettük a teát, a még nedves filtert tegyük a hűtőszekrénybe pár percre! Amikor kellően lehűlt, tartsuk 15-20 percig az érintett felülethez! Ismételjük napi 2-3 alkalommal, hogy hamar megszabaduljunk az aphtáktól!
Teafaolaj
A teafaolaj fertőtlenítő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Az aphta súlyosságától függően keverjünk 5-10% teafaolajat egy pohár vízbe! Öblögessünk ezzel az oldattal a fájdalom csillapítására és a gyógyulás elősegítésére! A teafaolaj csökkenti a további afták kialakulásának kockázatát is. Ismételjük napi 2-3 alkalommal, amíg a fájdalom teljesen el nem múlik!
Szódabikarbóna
Készítsünk krémet szódabikarbónából és kevés vízből, majd kenjük be vele az érintett felületet! Emellett öblögethetünk langyos szódabikarbónás vízzel naponta többször.
Vöröshagyma
Vegyünk egy kis darab nyers vöröshagymát és óvatosan nyomjuk az aftára! Tartsuk rajta 5 percig, hogy a hagyma leve átjárhassa a sebet! Ismételjük napi 3-4 alkalommal, hogy enyhítsük a fájdalmat és elősegítsük a gyógyulást. Emellett a nyers hagyma levével is kenegethetjük az aphtákat a gyorsabb gyógyulás érdekében.
Tetszett a cikkünk? Kérjük, hogy ossza meg másokkal is.