⚠️ FELHÍVÁS! ⚠️
A Sunny Dent fogászat határozatlan ideig zárva tart, így telefonhívást és e-mail megkeresést sem fogadunk!
A kisgyermekek másolják az életükben fontos szerepet betöltő szülőket, ez érvényes a szájápolásra is. Ezért nagyon fontos, hogy jó példát mutassunk!
A baba első foga 6 hónapos kor környékén bújik ki, és legtöbbször a gyermek 2 és fél éves korára mind a 20 tejfog kinő. Az idő, miszerint mikor és milyen sorrendben bújnak ki a fogak, nagyjából megadható, de a folyamatban 1-5 hónap szóródás is lehetséges, nem kell az eltérő időpontoktól megrémülni. Leggyakrabban az alsó, középső metszőfogak bújnak először a felszínre, ezt követik a felső metszők, majd az őrlő- és a szemfogak.
Fogváltás, érkezik a fogtündér
Ki ne ismerné a fogtündéres meséket? A kiesett tejfogat este a kispárna alá kell rejteni. Majd a reggeli ébredés örömteli a gyermekek számára, hiszen a Fogtündér a tejfogért cserébe kedves ajándékot tesz a párna alá.
A maradó fogak érkezése
A tejfogak maradó fogakra cserélődése általában 6 éves korban kezdődik és nagyjából 14 éves korig tart. A bölcsességfogak előtörése változó, gyakran 18 éves kor után indul meg.
Elsőként a szájüregben az első nagyőrlők jelennek meg (hatosok). Ezek a tejőrlők mögött bújnak ki, ezért a szülők gyakran észre sem veszik őket. Az első maradó őrlőfogak nagyon fontosak, hiszen ezek köré épül a fogív többi része, ezek biztosítják a rágást a fogváltás alatt. Általában a kis első osztályosok mosolyognak fogatlanul, a 8 metszőfog rendszerint 8 éves korig előbújik. Később bújnak ki a kisőrlők, kb. 9-10 éves korban, utána 10-11 évesen előtűnnek a szemfogak is. A hetes fogak kb. 14 éves korban jelennek meg, ebben az esetben azonban nem előzi meg tejfog kihullása az előtörést.
A babák első fogai nagyjából fél éves korban jelennek meg, de már az ezt megelőző időszakban is figyelmet kell fordítanunk a szájápolásra. Minden étkezés után tisztítsuk meg a csemeténk ínyét, nyelvét. A legjobb módszer erre a célra egy, a mutató ujjunk köré tekert steril, benedvesített gézlap. Ezzel a tisztításon kívül nyugtatjuk is a kicsi ínyét. Ez utóbbi célra illetve a fogzás fájdalmainak enyhítésére kaphatóak a hűthető rágókák. A babarágók speciális kialakításának köszönhetően többfajta rágófelülettel rendelkeznek és nem tartalmaznak semmiféle egészségre káros anyagot. A rágásra egyébként is szüksége van a fejlődő picúrnak, az állkapocs megerősödésén túl a pontos harapást is elősegíti. A rágóka nemcsak szájápolási segédeszköz, hanem csörgőként is funkcionál, így egy remek játékot adhatunk a kicsi kezébe.
Egy éves kor körül, mikor már több fog is kibújt, megvehetjük gyermekünk első fogkeféjét. Ebben a korban speciális gyermekfogkefére van szükségük, mely kicsi fejű, puha és lekerekített sörtéjű. A fogkefét 3 havonta érdemes lecserélni, fertőző betegségek után pedig azonnal. Bár a kicsik még nem tudják megmosni a fogukat ebben a korban, azért adjuk a kezébe, hogy megbarátkozzon vele, rágcsálja, megtapasztalja. Időzítsük saját fogmosásunkat olyan időpontra, amikor azt gyermekünk is látja. Ha a szájápolási teendőket vidáman, jókedvvel hajtjuk végre, a baba már egész kiskorában kívánatosnak és kellemesnek fogja tartani a fogápolást. Kezdetben engedjük meg neki, hogy szabadon játsszon a fogkefével, ne szidjuk le, ha rosszul végez egy mozdulatot. Jó pár évnek kell eltelnie, mire képes lesz a helyes technika elsajátítására. Ez nem azt jelenti, hogy ügyetlen lenne, csak a finom mozdulatokat még nem tudják úgy koordinálni, mint a felnőttek. A kicsik 3 éves kor előtt nemigen tudnak öblögetni, így ha lenyelné a fogkrémet, akkor sem kell megijedni, hiszen a babáknak kifejlesztett fogkrémek teljesen ártalmatlanok a szervezetükre.
A tejfogaknak nagyon fontos szerepük van. Meghatározzák a maradandó fogak helyét, segítik a beszéd kifejlődését és támogatják a fogsor és az orca megfelelő formájának kialakulását. Megfelelő gyermekfogkefe és gyermekfogkrém használatával 6 éves korig szülői felügyelet mellett a fogmosás tökéletesítése a legfontosabb feladat.
A fogkefe puha, kicsi fejű, lekerekített sörtéjű legyen. Kaphatóak különböző figurás, játékszerű, fiús, lányos fogkefék is, amelyek amellett, hogy szórakoztatóvá teszik a fogmosást, remekül teljesítik egy normál fogkefe feladatait is.
A fogkrém kiválasztásánál fontos szempont, hogy a gyermek kedvelje. A kellemes ízű fogkrém élvezetesebbé teszi a fogmosást, így azt szívesebben használják. Csökkentett fluoridtartalmú fogkrémet használjunk, hiszen ilyenkor a gyermekek hajlamosak a jó ízű fogkrémből nagyobb mennyiséget is lenyelni. A túlzott fluorid bevitel a maradó fogak foltosodását okozhatja. Csak kevés, borsónyi mennyiségű fogrémet használjunk.
Minden egyes fog minden felületét mossuk meg, ne feledkezzünk meg a fogak nyelv felőli oldaláról és a fogsor utolsó fogainak hátsó feléről sem. Fontos, hogy a szülő jelen legyen és felügyelje a fogmosást mindaddig, amíg a megfelelő technika ki nem alakul. Ne csak azt ellenőrizzük, hogy megtörtént-e a fogmosás, hanem vizsgáljuk annak hatékonyságát is.
Ebben az időszakban a bölcsességfogak kivételével 12 éves korra kialakul a felnőttekre jellemző fogsor. A legfontosabb ennél a korosztálynál, hogy elsajátítsák az önállóan végzett tökéletes fogápolást.
8-9 éves kor körül be kell vezetni a fogselyem használatát, mely a leghatékonyabb módszer a fogközök tisztítására.
A helyes és hatékony szájápolás elsajátításában nagy segítséget nyújthatnak a különböző plakkfestő szerek: tabletták, öblítők. Ezek segítségével láthatóvá tehető akár a több napja keletkezett lepedék, illetve fogmosás után alkalmazva, meg lehet állapítani, hogy megfelelő alapossággal történt-e a fogmosás.
A serdülőkorban lévő fiatalok esetében is fokozottan oda kell figyelni a száj és a fogak ápolására.
Ebben az életkorban zajlik a fogszabályzó kezelések zöme, ami különös odafigyelést igényel szájápolás szempontjából. A fogmosás nehezített, így kimondottan erre a célra kifejlesztett eszközök állnak a rendelkezésre.
A bölcsességfogak előtörése ennek az időszaknak a végére tehető. Sajnos nagyon gyakran okoz problémát. Ennek az oka, hogy civilizálódásunk következtében egyre kevesebbet rágunk és így az állcsontok is egyre kisebbek és fejletlenebbek lesznek. Az így kialakult helyhiány miatt a bölcsességfogak számára nincs elegendő hely, ezért az előtörésük nehezített.
Ebben a "lázadó" korszakban a fiatalok hajlamosak a szájhigiénia elhanyagolására és egészségtelen, főleg gyorséttermi ételek fogyasztása felváltja az addig egészséges étrend. Ez a korosztály nagyon nagy türelmet és megértést igényel!
Tetszett a cikkünk? Kérjük, hogy ossza meg másokkal is.